Kürtaj Fiyatları

  İstenmeyen ya da sağlık için risk oluşturan gebeliklerin sonlandırılması amacıyla farklı tekniklerle gerçekleştirilebilen kürtaj, sıklıkla başvurulan jinekolojik bir prosedürdür. İlaçla kürtaj, dilatasyon kürtaj ve vakumlu kürtaj olmak üzere farklı kürtaj tekniklerinden bahsedilebilir. Günümüzde en gelişmiş kürtaj tekniği vakumlu kürtajdır.

  Kürtaj yaptırmayı düşünen ya da gebeliklerinde çıkan sorunlar nedeniyle kürtaj yaptırmak zorunda olan kişiler “kürtaj fiyatları” hakkında bilgi sahibi olmak isterler. Özellikle internet üzerinden yapılan “kürtaj fiyatları ne kadardır?” sorgularına birçok farklı platformda farklı yanıtlar verilmektedir. Fakat kürtaj yalnızca uzman hekimler tarafından steril şartlarda gerçekleştirildiğinde güvenli ve kolay bir prosedür olarak tanımlanır.

  İlaçla kürtaj haricinde uygulanabilen diğer kürtaj teknikleri cerrahi bir nitelik taşır. İlaçla kürtajın da önemli risklerinin bulunabileceğinin göz ardı edilmemesinde fayda olacaktır. Cerrahi kürtaj sırasında hastalara lokal ya da genel anestezi verilir ve operasyonların da titizlikle gerçekleştirilmesi gerekir. Bu nedenle karar verme sürecinde kürtaj fiyatları önemli bir değişken olsa da uzmanlık en belirgin kriter olmalıdır.

  Kürtaj Fiyatları Neye Göre Belirleniyor?

  Gebelik istenmiyorsa, bebeğin gelişimi durduysa, bebeğin yaşamla bağdaşmayan bir sağlık sorunu bulunuyorsa, anne adayı farkında olmadan bebeğin gelişimine zarar veren zararlı maddelere maruz kaldıysa, gebelik anne adayının hayatını tehdit ediyorsa kürtaj kararı gündeme gelir. Kürtaj günümüzde en sık gerçekleştirilen jinekolojik işlemlerinden biridir. Günümüzde gelişen teknolojiler kürtaj teknikleri üzerinde de etki yaratmıştır.

  Kürtaj fiyatları birden çok faktöre göre değişiklik gösterebilmektedir. Kürtaj ücretleri işlemin gerçekleştirileceği sağlık kurumuna, sağlık kurumunun sahip olduğu teknolojiye, sağlık kurumunun bulunduğu il ve ilçeye, uzmanın tecrübesine, kürtajın gerçekleştirileceği tekniğe, gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna, hastanın genel sağlık durumuna, kürtaj sırasında oluşabilecek komplikasyon risklerine, tercih edilecek anestezi türü gibi dinamikler kürtaj fiyatlarını etkileyebiliyor.

  Gebelik Haftası ve Kürtaj Fiyatları

  Kürtaj fiyatları üzerinde en belirgin etkiyi yaratan faktörler arasında gebelik haftası ön sırada yer alıyor. Kürtaj istenmeyen gebelikler durumunda yasal olarak 10. haftaya kadar gerçekleştirilebiliyor. Ancak gebelik ilerledikçe kürtaj işleminin zorluğu da doğru orantılı olarak artıyor. Bunun temel nedeni gebeliğin ilerlemesi ile birlikte kürtaj sırasında oluşabilecek komplikasyonların da artabilmesidir. İşlemin risk oranının artması fiyatlar da yükseltici bir etkiye neden olur.

  Sağlık Kurumu ve Kürtaj Fiyatları

  Kürtaj fiyatlarını etkileyen bir diğer unsur da işlemin gerçekleştirileceği sağlık kurum ve kuruluşunun bulunduğu il, ilçe ve en genel şekilde ücretlendirme politikasıdır. Kürtaj fiyatları araştırıldığında il ve hatta ilçe bazlı değişik maliyetlerle karşılaşılmasının temel nedeni budur. Sağlık kurumunun ücretlendirme politikası Ankara kürtaj fiyatları 2021 üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

  Anestezi Yöntemi ve Kürtaj Fiyatları

  Eskiden uygulanan dilatasyon kürtaj ve günümüzde en gelişmiş kürtaj tekniği olarak kabul edilen vakumlu kürtaj genel ya da lokal anestezi altında gerçekleştirilen cerrahi operasyonlardır. Hastalar özelinde tercih edilebilecek anestezi türü değişebilir. Ancak kürtaj fiyatları ve anestezi türü arasında da bir bağlantı olduğu ifade edilebilir. Genel anestezi ile kürtaj fiyatları, lokal anestezi ile kürtaj fiyatları ile karşılaştırıldığında daha yüksek olur. Çünkü genel anestezili kürtaja anestezi doktoru da dahil olur. Bu da kürtaj fiyatlarını artırır.

  Uzman Hekimin Fiyat Politikası ve Ankara Kürtaj Fiyatları

  Daha önce de vurguladığım gibi kürtaj çok sık yapılan ancak uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmesi gereken bir işlemdir. Gebelik haftasına da bağlı olarak çeşitli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.[1] Kürtajı yapan hekimin teknik hakimiyeti de uzmanlığı da çok önemlidir. Bu nedenle hekimler farklı fiyat politikaları belirleyebilirler. Tecrübeleri, işlem başarıları, hizmet verdikleri sağlık kurumu gibi birçok unsur bu fiyat politikasını etkileyebilir.

  Kürtaj Kararı Yalnızca Kürtaj Ücretleri Doğrultusunda Verilmemelidir

  Tüm bunlara ek olarak kürtaj sırasında kullanılan teknik ve malzemeler de kürtaj fiyatlarını değiştirebilecek etkiye sahiptir. Kürtaj fiyatları karar sürecinde etkiye sahip olsa da kürtaj yaptıracak olanların cerrah uzmanlığına, sağlık kurumunun teknolojik donanımına ve elbette hijyen kriterine dikkat etmeleri gerekir.

  Hijyen ve sterilizasyon kürtaj işleminin ve sonrasının sağlıklı ve konforlu geçmesi adına kritik öneme sahiptir. Aynı şekilde kullanılan malzemelerin tek kullanımlık olduğundan da emin olunmalıdır. Yasa dışı ve sağlık kriterlerini karşılamayan yerlerde gerçekleştirilen kürtaj işlemleri ne yazık ki istenmeyen sonuçlara neden olabilmektedir.

  Ankara kürtaj fiyatları hakkında daha ayrıntılı bilgi için 05059819919 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

  Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

  Referanslar:

  [1] https://www.acog.org/womens-health/faqs/induced-abortion