Kürtaj Sonrası Cinsel Hayat

  Kürtaj sonrası dikkat edilmesi gereken konular arasında cinsel hayat özel bir yere sahiptir. 10 haftadan önce mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken tıbbi kürtaj da dilatasyon veya vakumlu yani cerrahi kürtaj da belirli sonuçlara yol açar. İster cerrahi ister tıbbi kürtaj gerçekleşmiş olsun, kadınların işlemden sonra dikkat etmeleri gereken çeşitli kurallar vardır.[1]

  Kürtaj olan veya kürtaj olmayı düşünen kadınların en çok merak ettikleri sorulardan biri de “kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişkiye girilir?” sorusudur. Bu yazımda hem kürtaj sonrası cinsel hayat genelinde hem de “kürtaj sonrası ne zaman cinsel ilişki olabilir?” sorusu özelinde bilgi aktaracağım.

  Kürtaj Sonrası Cinsel İlişki Ne Zaman Olur?

  Kürtaj sonrası cinsel ilişkiye ne zaman girilebileceği konusunda iki ayrı görüş bulunuyor. Bazı uzmanlar kadınlar kendilerini iyi ve hazır hissettiği zaman cinsel ilişkiye girebileceklerini savunurken bir diğer görüş vajinal kanama devam ederken cinsel ilişkiye girilmemesi yönündedir.[2]

  Kürtaj sırasında kullanılan teknik ne olursa kürtajdan sonra enfeksiyon riskinin göz ardı edilmemesinde fayda olacaktır. Dolayısıyla genel kanı vajinal kanama devam ederken cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiği yönündedir. Kürtaj sonra kanama kişiden kişiye değişmekle birlikte 2-3 hafta sürebilir. Bu nedenle kürtajdan sonra 2 hafta cinsel ilişkiye girilmemesi gerekir.

  Kürtaj Sonrası Cinsel Hayata Neden Ara Verilmeli?

  Kürtaj sonrası rahim duvarı iyileşirken ve kanama varken enfeksiyon riski yüksektir. Aynı zamanda ağrı ve rahatsızlık gibi çeşitli semptomlar yaşanabilir. Tüm bu olası etkilerden kurtulmak adına kürtaj sonrası cinsel ilişki için kişiden kişiye değişmekle de birlikte ortalama olarak iki haftalık bir sürecin geçmesi gerekir.

  Kürtaj sırasında kullanılan kanüller nedeniyle rahim ağzı normalden daha açıktır. Bu da rahmi enfeksiyonlara açık hale getirir. Bundan dolayı kürtaj sonrası cinsel birliktelik enfeksiyon riskini artırır.

  Kürtajdan Sonra Gebe Kalınabilir mi?

  Kürtaj sonrası cinsel ilişki için uygun zaman dilimine giren kadınların, gebelik ihtimallerinin varlığının farkında olması önemlidir. “Kürtajdan sonra ilişkiye girildiğinde hamile kalınır mı?” sorusunun yanıtı “EVET” olarak verilebilir. Çünkü kürtajdan 12-14 gün sonra ilk yumurtlama olur ve adet olmadan tekrar hamile kalınabilir. Bu nedenle kürtaj sonrası doğum kontrol yöntemleri hakkında hasta bilgilendirilmelidir.

  Kürtaj Sonrası Ağrılı Cinsel İlişki

  Kürtaj sonrası cinsel ilişkide ağrı ihtimal dahilinde olan ancak geçici nitelik taşıyan bir şikayet olarak yaşanabilir. Cinsel ilişki yasağı geçtikten sonra yaşanabilen hafif düzeyde ağrıya cinsel ilişki sonrası kanama eşlik etmediği sürece endişelenilmesi gereken bir durumdan bahsedilmez.

  Özellikle kürtaj sonrası birkaç ilişkide hafif düzeyde bir ağrı ile karşılaşılması mümkündür. Bu noktada ağrının şiddetinin ve kürtajdan sonra ne kadar süre devam ettiğinin takip edilmesi önemlidir.

  Kürtajdan Sonra Cinsel İsteksizlik Olur mu?

  Kürtajdan sonra önerilen süre tamamlandıktan sonra cinsel ilişki için kadınların kendilerini fiziksel ve psikolojik anlamda hazır hissetmesi beklenmelidir. Bazı kadınlarda kürtaj sonrası süreçte cinsel istekte bir değişim olmazken bazı kadınlarda belirgin bir libido düşüşü (cinsel isteksizlik) meydana gelebilir.

  Kürtaj sonrası cinsel isteksizliğin farklı nedenleri vardır; kürtaj salt fiziksel etkileri olan bir işlem şeklinde yorumlanmamalıdır. Her kadın kürtaja farklı anlamlar yükleyebileceği için cinsel ilişkiye girmek için zamana ihtiyaç duyulabilir. Özellikle zorunlu kürtaj hallerinde cinselliğe dönüşün daha uzun sürebilme ihtimali bulunabilir.

  Kürtajdan Sonra İlişkiye Girdim, Ne Yapmalıyım?

  Kürtajdan sonra korunmasız ilişki yaşandıysa tekrar hamilelik ihtimali vardır. Bu nedenle şüpheli ilişkiden 1 hafta sonra kanda gebelik testi ile gebelik olup olmadığına bakılmalıdır.

  Kürtaj sonrası cinsel birliktelik enfeksiyon riskini artırdığı için, bu şekilde ilişkiye giren hastaların enfeksiyon yönünden uyanık olması gerekir. Ateş, kötü kokulu akıntı gibi şikayetler varsa hemen doktorla iletişime geçilmelidir.

  Kürtaj Sonrası Bu Şikayetlere Dikkat!

  Uzman hekimler tarafından hijyenik koşullarda gerçekleştirilen kürtaj sonrası komplikasyon oluşma riski oldukça azdır. Yine de bazı yan etkilerin görülmesi mümkün olabilir. Kusma, mide bulantısı, vajinal kanama, baş ağrısı, halsizlik, karın ağrısı ve kanama sonlandıktan sonra birkaç cinsel ilişki sırasında ağrı hissedilmesi beklenen semptomlar arasında yer alır.

  Ancak bu şikayetlerin çok artması durumunda uzman hekimlere danışılması önemlidir. Aynı şekilde bu belirtilere yüksek ateşin eşlik etmesi de enfeksiyon oluşumu anlamına gelebileceği için zaman kaybetmeden kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına danışılmasında fayda olacaktır.

  Sağlıkla ve sevgiyle kalın…

  Referanslar

  [1] https://www.healthline.com/health/after-abortion#bleeding-after-an-abortion

  [2] https://www.nhs.uk/common-health-questions/sexual-health/when-is-it-safe-to-have-sex-after-an-abortion/