Vakumla Kürtaj Nedir?

Kürtaj; istenmeyen gebeliğin (kürtaj ankara) rahim içindeki ceninin ya da fetüsün tıbbi müdahale ile tahliye edilmesiyle gebeliğin sonlandırılması anlamına gelir. Düşük sonrası rahim içindeki kalıntıların temizlenmesi, düzensiz regl kanamaları durumunda rahim duvarından biyopsi alınması işlemleri de kürtaj (ankara kürtaj) başlığındadır.

Aşırı ya da düzensiz regl kanamalarında yapılan kürtaj işlemi, bir yandan tanı niteliği taşırken, bir yandan da tedavi etkisine sahiptir. Çünkü yapılan işlem sonrası kalıntıların temizlenmesi sebebiyle adet işlevinde düzelme görülür.

Vakum kürtaj da, karmen ya da karmen kanülü adı verilen, çeşitli kalınlıkta plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilmesi ve sonrasında ters basınç ile aspirasyon yapılması ile rahim içi boşaltılır. Karmen kanüllerinin farklı gebelik boyutlarına ve şekillerine özelleşmiş çeşitli formları vardır.

Kullanılan kanüller, steril ve tek kullanımlıktır (disposable). Kliniğimizde bu yönteme vakum yöntemi kürtaj veya vakumla aspirasyon adı da verilmektedir. Çocuk aldırmada en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Vakumla Kürtaj Nasıl Yapılır?

İşlem öncesinde gebenin genel sağlık durumuyla ilgili tetkikler yapılır, ultrason sistemleri ile ceninin rahim dışındaki yerleşim durumu izlenir. Gebenin sağlık durumunda kürtaj işlemine engel teşkil edecek bir husus olup olmadığı tespit edilir. İşlemin genel anestezi ile yapılması kararı alınması durumunda ise; mutlaka bir anestezi uzmanı ya da teknikerinin bulunması gerekir.

Genellikle ilk gebeliklerde ya da önceki doğumlarda sezeryan doğum yapılmış ise, genel anestezi (uyutarak kürtaj) tercih edilir. Anestezi de sedasyon yöntemi kullanılır. Burada kürtaj yapan doktorun direktiflerini muhakkak dinleyiniz. Öncelikle rahim ağzı, enfeksiyona karşı önlem amaçlı özel dezenfektan sıvılarla temizlenir. Sonrasında rahmin ağzı spekulum adı verilen bir alet vasıtasıyla sabitlenir.

Buji adı verilen aletler aracılığıyla rahim ağzı genişletilir. Sonrasında rahmin temizlenmesi, ceninin tahliyesi işlemi gerçekleşir. Bu safhada kullanılabilecek farklı yöntemler vardır. Biz kliniğimizde kürtaj tekniği olarak, aşağıda belirttiğimiz vakum kürtaj(karmen kanülü ile aspirasyon) tekniği, yani son sistem tekniği kullanmaktayız. Kürtaj işlemi cerrahi müdahale sınıfındadır. Bu sebeple halk arasında kürtaj ameliyatı şeklinde de isimlendirilmektedir. Ancak herhangi bir dokunun kesilmesi söz konusu değildir, haliyle dikiş de atılmaz.

Vakum kürtaj da, karmen ya da karmen kanülü adı verilen, çeşitli kalınlıkta plastik kanüllerin rahim içine yerleştirilmesi ve sonrasında ters basınç ile aspirasyon yapılması ile rahim içi boşaltılır. Karmen kanüllerinin farklı gebelik boyutlarına ve şekillerine özelleşmiş çeşitli formları vardır. Kullanılan kanüller, steril ve tek kullanımlıktır (disposable). Kliniğimizde bu yönteme vakum yöntemi kürtaj veya vakumla aspirasyon adı da verilmektedir. Çocuk aldırmada en sık kullanılan yöntemlerdendir.

Ankara Kürtaj Fiyatları

Kürtaj düşünen hastaların en çok merak ettiği konulardan biri de “Ankara’da kürtaj ne kadar?” sorusunun cevabıdır. Ankara’da kürtaj fiyatları merkezden merkeze, doktordan doktora ve gebelik haftasına göre değişir. Ankara’da kürtaj fiyatları esas gebelik haftasına göre değişir.

Gebelik haftası arttıkça kürtaj fiyatları artar. Çünkü gebelik haftası arttıkça işlemin zorluğu ve riski artmaktadır bu da Ankara kürtaj fiyatlarını etkilemektedir. Ankara vakumla kürtaj fiyatlarını değiştiren en önemli diğer faktör işlem sırasında kullanılacak olan anestezi şeklidir. Genel anestezili vakumla kürtajın fiyatı lokal anestezili kürtaj fiyatından daha yüksektir.

Çünkü genel anestezili kürtajda işleme anestezi uzmanı dahil olurken, lokal anestezili kürtajda anestezi uzmanına gerek yoktur. Genel anestezili vakumla kürtajda kürtaj fiyatına bu sefer gelen Anestezi Uzmanın ücreti de eklenir. Anestezi Uzmanlarının da çalışma ücretleri doktordan doktora ve klinikten kliniğe değişir. Ayrıca Ankara kürtaj fiyatları işlemin yapıldığı klinik ve doktordan doktora da farklılık gösterebilir. Sayılan bu faktörler düşünüldüğünde Ankara vakumla kürtaj fiyatları değişkenlik gösterir. En doğru Ankara kürtaj fiyatları için 0 5059819919 numaralı telefondan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Ankara’nın Çankaya İlçesi Çukurambar semtindeki muayenehanede kürtaj, vakumla kürtaj Kadın Doğum Uzmanı Jinekolog Doktor Prof. Dr. Deniz Ulaş tarafından yapılmaktadır. Ankara kürtaj fiyatları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bizimle  iletişime geçebilirsiniz.